Fox Electronics FXO-HC335-66.6
FXO-HC335-66.6 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC335-66.6
Brief Description
OSCILLATOR XO 66.6MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC335-66.6.pdf
Availability of FXO-HC335-66.6
QUANTITY
FXO-HC335-66.6 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC335-66.6
Internal Part NumberEIS-FXO-HC335-66.6
SeriesXPRESSO™ FXO-HC33
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency66.6MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC335-66.6
Related LinksFXO-HC3, FXO-HC335-66.6 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC335-66.6 Details Description
Related parts for FXO-HC335-66.6
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 13POS SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 5 POS FEMALE 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf