Fox Electronics FXO-HC730-80
FXO-HC730-80 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-80
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-80.pdf
Availability of FXO-HC730-80
QUANTITY
FXO-HC730-80 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-80
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency80MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-80
Related LinksFXO-HC, FXO-HC730-80 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-80 Details Description
Related parts for FXO-HC730-80
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
ARDUINO SERIAL TO USB CONV/LIGHT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 20V 0.2W UMT3F datasheet.pdf