Fox Electronics FXO-HC735R-75.6
FXO-HC735R-75.6 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-75.6
Brief Description
OSCILLATOR XO 75.6MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-75.6.pdf
Availability of FXO-HC735R-75.6
QUANTITY
FXO-HC735R-75.6 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-75.6
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-75.6
TypeXO (Standard)
Frequency75.6MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-75.6
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC735R-75.6 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-75.6 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-75.6
FUSE PTC 0.75A 6V RESET SMD T/R datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 2008 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC 2824 datasheet.pdf
USB 1-CH PWR SW, AL EN 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 437 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 261 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf