Fox Electronics FXO-HC736-14.31818
FXO-HC736-14.31818 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736-14.31818
Brief Description
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736-14.31818.pdf
Availability of FXO-HC736-14.31818
QUANTITY
FXO-HC736-14.31818 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736-14.31818
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736-14.31818
TypeXO (Standard)
Frequency14.31818MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736-14.31818
Related LinksFXO-HC736, FXO-HC736-14.31818 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736-14.31818 Details Description
Related parts for FXO-HC736-14.31818
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
GROMMET SPLIT 0.188" NYLON WHITE datasheet.pdf
IC XLATOR HEX TTL-ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1.64KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 15POS datasheet.pdf