Fox Electronics FXO-HC738-12
FXO-HC738-12 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-12
Brief Description
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-12.pdf
Availability of FXO-HC738-12
QUANTITY
FXO-HC738-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-12
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-12
TypeXO (Standard)
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-12
Related LinksFXO-HC, FXO-HC738-12 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-12 Details Description
Related parts for FXO-HC738-12
LASER DIODE 654NM 50MW datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf