Fox Electronics FXO-PC738-400
FXO-PC738-400 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC738-400
Brief Description
OSC XO 400.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC738-400.pdf
Availability of FXO-PC738-400
QUANTITY
FXO-PC738-400 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC738-400
Internal Part NumberEIS-FXO-PC738-400
TypeXO (Standard)
Frequency400MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC738-400
Related LinksFXO-PC, FXO-PC738-400 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC738-400 Details Description
Related parts for FXO-PC738-400
KEYBOARD ENCODED VANDAL RESIS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC RCV RS232 QUAD 120KBPS 14SOIC datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf