Omron G5V-2-DC24
G5V-2-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G5V-2-DC24
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Datasheet Download
G5V-2-DC24.pdf
Availability of G5V-2-DC24
QUANTITY
G5V-2-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G5V-2-DC24
Internal Part NumberEIS-G5V-2-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG5V-2
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current20.8mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time7ms
Release Time3ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power500 mW
Coil Resistance1.15 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G5V-2-DC24
Related LinksG5V-2, G5V-2-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G5V-2-DC24 Details Description
Related parts for G5V-2-DC24
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
LED MATRIX 8X8 2.4" 630NM RED CA datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER TAB TIMER 42POS TIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 34POS .35M datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1.7UF 20% 125V AXIAL datasheet.pdf
MODULE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 133 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf