Omron G6A-234P-BS-DC12
G6A-234P-BS-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G6A-234P-BS-DC12
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Datasheet Download
G6A-234P-BS-DC12.pdf
Availability of G6A-234P-BS-DC12
QUANTITY
G6A-234P-BS-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6A-234P-BS-DC12
Internal Part NumberEIS-G6A-234P-BS-DC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG6A
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time5ms
Release Time3ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6A-234P-BS-DC12
Related LinksG6A-234P, G6A-234P-BS-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G6A-234P-BS-DC12 Details Description
Related parts for G6A-234P-BS-DC12
CONN HEADER 6POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-22AWG GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 100W datasheet.pdf
RES 820 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 3POS TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.5A 112 MOHM datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf