Omron G7L-2A-T-CB-AC100/120
G7L-2A-T-CB-AC100/120 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-2A-T-CB-AC100/120
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 120V
Datasheet Download
G7L-2A-T-CB-AC100/120.pdf
Availability of G7L-2A-T-CB-AC100/120
QUANTITY
G7L-2A-T-CB-AC100/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-2A-T-CB-AC100/120
Internal Part NumberEIS-G7L-2A-T-CB-AC100/120
Coil TypeNon Latching
Coil Current20.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)75 VAC
Turn Off Voltage (Min)18 VAC
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance5.26 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-2A-T-CB-AC100/120
Related LinksG7L-2A-T-C, G7L-2A-T-CB-AC100/120 Datasheet, Omron Distributor
G7L-2A-T-CB-AC100/120 Details Description
Related parts for G7L-2A-T-CB-AC100/120
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
TERM RING TUBE N INS 1/0AWG 3/8 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 69.7VC DO15 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS MALE CIRCULAR datasheet.pdf
MOTOR TIMER 11PIN SOCKET 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
POWER STRIP 3OUT 100'CRD ORAN datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 14 POS datasheet.pdf