Omron Automation & Safety G9SP-N20S
G9SP-N20S picture photo
Mfg. Part Number
G9SP-N20S
Manufacturer
Product Category
Controllers - Machine Safety
Brief Description
CONTROL LOGIC 20 IN 14 OUT 24V
Datasheet Download
G9SP-N20S.pdf
Availability of G9SP-N20S
QUANTITY
G9SP-N20S Order Process
Ship out your order
Specifications of G9SP-N20S
Internal Part NumberEIS-G9SP-N20S
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationG9SP Software Update Sep/2014
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Machine Safety
SeriesG9SP
Controller TypeGeneral Purpose
Number of Inputs and Type20 - Digital
Safety Outputs and TypeSolid State (8)
Auxiliary Outputs and Type-
Contact Rating @ Voltage-
Safety Category-
Voltage - Supply24VDC
Mounting TypeChassis Mount, DIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Operating Temperature0°C ~ 55°C
Ingress ProtectionIP20 (Case)
FeaturesTest Output
ApprovalsCE, cUL, TUV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G9SP-N20S
Related LinksG9SP, G9SP-N20S Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G9SP-N20S Details Description
Related parts for G9SP-N20S
IC REG BCK 1.8V 0.5A SYNC 8DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ATTINY88 LIBRARY datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf