GeneSiC Semiconductor GA040TH65
GA040TH65 picture photo
Mfg. Part Number
GA040TH65
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRSTR SIC SGL 6500V SOT227
Datasheet Download
GA040TH65.pdf
Availability of GA040TH65
QUANTITY
GA040TH65 Order Process
Ship out your order
Specifications of GA040TH65
Internal Part NumberEIS-GA040TH65
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State6500V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Current - On State (It (AV)) (Max)40A
Current - On State (It (RMS)) (Max)69A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
Current - Hold (Ih) (Max)780mA
Mounting Type*
Package / CaseSOT-227-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GA040TH65
Related LinksGA04, GA040TH65 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
GA040TH65 Details Description
Related parts for GA040TH65
TRANSF TELE COUP 4000:600 0 MADC datasheet.pdf
FUSED TEST LEAD SET W/5 FUSES datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5.08MM datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.42A 190 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
SUPERGRIP HEATSINK 37X37X17.5MM datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
EXTENSION SPRING datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf