Sullins Connector Solutions GBC36DRYI-S13
GBC36DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GBC36DRYI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GBC36DRYI-S13.pdf
Availability of GBC36DRYI-S13
QUANTITY
GBC36DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC36DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-GBC36DRYI-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC36DRYI-S13
Related LinksGBC36D, GBC36DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC36DRYI-S13 Details Description
Related parts for GBC36DRYI-S13
MONO CRYST FILTER 12.5KHZ 4P 2PC datasheet.pdf
VARISTOR 462V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 250VAC 350VDC datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INVERT 4DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
WASHER FLAT M4 NYLON datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 620 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf