Sullins Connector Solutions GBM25DCBI
GBM25DCBI picture photo
Mfg. Part Number
GBM25DCBI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GBM25DCBI.pdf
Availability of GBM25DCBI
QUANTITY
GBM25DCBI Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM25DCBI
Internal Part NumberEIS-GBM25DCBI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM25DCBI
Related LinksGBM2, GBM25DCBI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM25DCBI Details Description
Related parts for GBM25DCBI
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 45MA 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15VIN 15VOUT 2W datasheet.pdf
CABLE 3.5MM TO RCA 5M datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F R/A .318 4-40 datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER EMEA/APAC WR21 datasheet.pdf
37 PIN DSUB CABLE datasheet.pdf
7100UF 40V 35X54 85C ST datasheet.pdf