Sullins Connector Solutions GCB40DHBN
GCB40DHBN picture photo
Mfg. Part Number
GCB40DHBN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 SLD
Datasheet Download
GCB40DHBN.pdf
Availability of GCB40DHBN
QUANTITY
GCB40DHBN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB40DHBN
Internal Part NumberEIS-GCB40DHBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB40DHBN
Related LinksGCB4, GCB40DHBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB40DHBN Details Description
Related parts for GCB40DHBN
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 5POS datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/ADJ 0.15A datasheet.pdf
OSC XO 18.4320MHZ CMOS SMD datasheet.pdf