Murata Electronics North America GCM1555C1H2R9CA16D
GCM1555C1H2R9CA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H2R9CA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H2R9CA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H2R9CA16D
QUANTITY
GCM1555C1H2R9CA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H2R9CA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H2R9CA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H2R9CA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H2R9CA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H2R9CA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H2R9CA16D
SENSOR MAGNETIC SPST MINI CRIMP datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf