Murata Electronics North America GCM1885C1H122JA16D
GCM1885C1H122JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H122JA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H122JA16D.pdf
Availability of GCM1885C1H122JA16D
QUANTITY
GCM1885C1H122JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H122JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H122JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H122JA16D
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H122JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H122JA16D Details Description
Related parts for GCM1885C1H122JA16D
LED RED 1208 SMD datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 2KX18 64LQFP datasheet.pdf
CONN 3.5MM CB 1.6E18-16GLD 250PK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A 8SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
INDUCOM - CRIMP TOOL INSERT 14,0 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FERRITE BEAD 56 OHM 0805 datasheet.pdf