Murata Electronics North America GCM2165G1H272JA16D
GCM2165G1H272JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM2165G1H272JA16D
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V X8G 0805
Datasheet Download
GCM2165G1H272JA16D.pdf
Availability of GCM2165G1H272JA16D
QUANTITY
GCM2165G1H272JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM2165G1H272JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM2165G1H272JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM2165G1H272JA16D
Related LinksGCM2165G1, GCM2165G1H272JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM2165G1H272JA16D Details Description
Related parts for GCM2165G1H272JA16D
MOSFET P-CH 30V 9.2A 8DSO datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 191K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf