Vishay/BCcomponents MCT06030C4993FP500
MCT06030C4993FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C4993FP500
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C4993FP500.pdf
Availability of MCT06030C4993FP500
QUANTITY
MCT06030C4993FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C4993FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C4993FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C4993FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C4993FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C4993FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C4993FP500
PROT HDR 20 POS LE RT STAIL DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN 24V YELLOW 6" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OSC TCXO 32.768MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf