Murata Electronics North America GCM2165G1H472JA16D
GCM2165G1H472JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM2165G1H472JA16D
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X8G 0805
Datasheet Download
GCM2165G1H472JA16D.pdf
Availability of GCM2165G1H472JA16D
QUANTITY
GCM2165G1H472JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM2165G1H472JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM2165G1H472JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM2165G1H472JA16D
Related LinksGCM2165G1, GCM2165G1H472JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM2165G1H472JA16D Details Description
Related parts for GCM2165G1H472JA16D
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 132POS 11ROW RT ANG datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 32POS datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 80V 1A SOT1061 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 1.5K OHM 11SIP datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES 33K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf