Delta Electronics GFC1212DW-DV47
GFC1212DW-DV47 picture photo
Mfg. Part Number
GFC1212DW-DV47
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL DUAL 120X76MM 12VDC
Datasheet Download
GFC1212DW-DV47.pdf
Availability of GFC1212DW-DV47
QUANTITY
GFC1212DW-DV47 Order Process
Ship out your order
Specifications of GFC1212DW-DV47
Internal Part NumberEIS-GFC1212DW-DV47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFan Options
RoHS InformationDC Fans RoHS Cert of Compliance
Standard Package144
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesGFC
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 76mm W
Air Flow293.6 CFM (8.31m³/min)
Static Pressure1.441 in H2O (358.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial (Dual)
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise73 dB(A)
Power (Watts)72W
RPM5300 Front, 3950 Rear
Termination4 Wire Leads per Fan
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating6A
Voltage Range10 ~ 12.6VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GFC1212DW-DV47
Related LinksGFC1212, GFC1212DW-DV47 Datasheet, Delta Electronics Distributor
GFC1212DW-DV47 Details Description
Related parts for GFC1212DW-DV47
GDT 400V 20% 20KA datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 400A 700VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN/JUMPER MOD TERM BLOCK SILVR datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 95MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
OPTOISO GATE DRIVER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6.8UF 50V 7343 datasheet.pdf