Vishay/BCcomponents MBB02070D1012DC100
MBB02070D1012DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070D1012DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070D1012DC100.pdf
Availability of MBB02070D1012DC100
QUANTITY
MBB02070D1012DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070D1012DC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070D1012DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070D1012DC100
Related LinksMBB02070D, MBB02070D1012DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070D1012DC100 Details Description
Related parts for MBB02070D1012DC100
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR DIST-MEASURE 60CM DIGITAL datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
CABLE FLOAT SPST-NC 10A POLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 25W datasheet.pdf
762 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf