Sullins Connector Solutions GMC12DRAI
GMC12DRAI picture photo
Mfg. Part Number
GMC12DRAI
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
GMC12DRAI.pdf
Availability of GMC12DRAI
QUANTITY
GMC12DRAI Order Process
Ship out your order
Specifications of GMC12DRAI
Internal Part NumberEIS-GMC12DRAI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMC12DRAI
Related LinksGMC1, GMC12DRAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMC12DRAI Details Description
Related parts for GMC12DRAI
DIODE ZENER 20V 1W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 0.1 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2V 20A datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 25A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 25A PNL MNT datasheet.pdf