Sprague Goodman GMC20000
GMC20000 picture photo
Mfg. Part Number
GMC20000
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 2.5-7PF 175V THRU HOLE
Datasheet Download
GMC20000.pdf
Availability of GMC20000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GMC20000 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMC20000
Internal Part NumberEIS-GMC20000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesGMC
PackagingBulk
Capacitance Range2.5 ~ 7pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated175V
Size / Dimension0.531" L x 0.375" W (13.50mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMC20000
Related LinksGMC2, GMC20000 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GMC20000 Details Description
Related parts for GMC20000
CBL RIBN 22COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 0.5A 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 6LFCSP-UD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 5 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf