Bel Fuse Inc. GP1501-9R
GP1501-9R picture photo
Mfg. Part Number
GP1501-9R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V
Datasheet Download
GP1501-9R.pdf
Availability of GP1501-9R
QUANTITY
GP1501-9R Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1501-9R
Internal Part NumberEIS-GP1501-9R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher P
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input21.6 ~ 50.4 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 13A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)194W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency88.5%
Package / Case-
Size / Dimension6.47" L x 4.37" W x 0.80" H (164.0mm x 111.0mm x 20.32mm)
Power (Watts) - Max194W
ApprovalscCSAus, CE, TUV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1501-9R
Related LinksGP15, GP1501-9R Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
GP1501-9R Details Description
Related parts for GP1501-9R
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 277VAC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN PLUG 1.25MM 11POS CBL MNT datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf