Vishay Semiconductor/Diodes Division GP15AHE3/54
GP15AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GP15AHE3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
GP15AHE3/54.pdf
Availability of GP15AHE3/54
QUANTITY
GP15AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP15AHE3/54
Internal Part NumberEIS-GP15AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP15AHE3/54
Related LinksGP15A, GP15AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP15AHE3/54 Details Description
Related parts for GP15AHE3/54
IC CONV 2CH CAP TO DGTL 16-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL GAUGE 1000PSI LCD datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMC datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE 200 PSI MAX datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 866 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL STR MALE-R/A FEMAL 4POS 12' datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf