Bergquist GP2500S20-0.040-02-0816
GP2500S20-0.040-02-0816 picture photo
Mfg. Part Number
GP2500S20-0.040-02-0816
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
THERMAL PAD 2500S20 8X16" 0.040"
Datasheet Download
GP2500S20-0.040-02-0816.pdf
Availability of GP2500S20-0.040-02-0816
QUANTITY
GP2500S20-0.040-02-0816 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP2500S20-0.040-02-0816
Internal Part NumberEIS-GP2500S20-0.040-02-0816
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Interface Materials (TIM) Gap Pad Key Product Characteristics
RoHS InformationGap Pad 2500S20 Material Report
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesGap Pad® 2500S20
UsageSheet
ShapeRectangle
Outline406.40mm x 203.20mm
Thickness0.040" (1.02mm)
Material-
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, CarrierFiberglass
ColorYellow
Thermal Resistivity-
Thermal Conductivity2.4 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP2500S20-0.040-02-0816
Related LinksGP2500S20-0, GP2500S20-0.040-02-0816 Datasheet, Bergquist Distributor
GP2500S20-0.040-02-0816 Details Description
Related parts for GP2500S20-0.040-02-0816
TVS DIODE 24VWM 150VC 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE SC89 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H datasheet.pdf