Vishay Semiconductor/Diodes Division GPP20K-E3/54
GPP20K-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GPP20K-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 2A DO204AC
Datasheet Download
GPP20K-E3/54.pdf
Availability of GPP20K-E3/54
QUANTITY
GPP20K-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPP20K-E3/54
Internal Part NumberEIS-GPP20K-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 2A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPP20K-E3/54
Related LinksGPP20K, GPP20K-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GPP20K-E3/54 Details Description
Related parts for GPP20K-E3/54
IC CLK GEN /2/4/6 5V/3.3V 16SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
ARRAY MALE 296POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SHEET COPPER FOIL 38.1MM SQ 5/PK datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf