Murata Electronics North America GRM033R60J393KE19D
GRM033R60J393KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM033R60J393KE19D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 6.3V X5R 0201
Datasheet Download
GRM033R60J393KE19D.pdf
Availability of GRM033R60J393KE19D
QUANTITY
GRM033R60J393KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM033R60J393KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM033R60J393KE19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM033R60J393KE19D
Related LinksGRM033R60, GRM033R60J393KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM033R60J393KE19D Details Description
Related parts for GRM033R60J393KE19D
CONN EDGE DUAL .100 DIP 100POS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 26.3A 2 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 31 POS .098 PCB datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM4627 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
IC OVP/OCP PROTECTION CTLR 8DFN datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf