Murata Electronics North America GRM1535C1HR20BDD5D
GRM1535C1HR20BDD5D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1535C1HR20BDD5D
Brief Description
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1535C1HR20BDD5D.pdf
Availability of GRM1535C1HR20BDD5D
QUANTITY
GRM1535C1HR20BDD5D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1535C1HR20BDD5D
Internal Part NumberEIS-GRM1535C1HR20BDD5D
Standard Package10,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.20pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1535C1HR20BDD5D
Related LinksGRM1535C1, GRM1535C1HR20BDD5D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1535C1HR20BDD5D Details Description
Related parts for GRM1535C1HR20BDD5D
LED MATRIX CA 8X8 2.3" 660NM RED datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 45V 0.1A 6TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100 15GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 4CONT DIN 6MM WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 2W SMBG datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf