Murata Electronics North America GRM1555C1E4R2CZ01D
GRM1555C1E4R2CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E4R2CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E4R2CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E4R2CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E4R2CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E4R2CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E4R2CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E4R2CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E4R2CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E4R2CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E4R2CZ01D
TRANSFORMER PULSE 16.3MH 3.5DCR datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CABLE GLAND MSK 9 6-8MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 1K OHM 11SIP datasheet.pdf
CAP MICA 7PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf