Murata Electronics North America GRM1555C1H361GA01D
GRM1555C1H361GA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H361GA01D
Brief Description
CAP CER 360PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H361GA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H361GA01D
QUANTITY
GRM1555C1H361GA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H361GA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H361GA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H361GA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H361GA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H361GA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H361GA01D
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC SMB datasheet.pdf
IC POT DPP QUAD 64TAP I2C 24SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 64EQFP datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT NK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.002UF RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf