Murata Electronics North America GRM1555C1H6R8WZ01D
GRM1555C1H6R8WZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R8WZ01D
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R8WZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H6R8WZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H6R8WZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R8WZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R8WZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R8WZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R8WZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R8WZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R8WZ01D
TERM BLOCK PCB 5.08MM 46POS OR datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V LED ROUND GREEN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 30A TO220AC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 14A 6.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 98MM datasheet.pdf
BOX ABS GRAY/BLUE 4.11"LX8.39"W datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
OSC XO 1.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf