Murata Electronics North America GRM1555C2A8R8CA01D
GRM1555C2A8R8CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A8R8CA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.8PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A8R8CA01D.pdf
Availability of GRM1555C2A8R8CA01D
QUANTITY
GRM1555C2A8R8CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A8R8CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A8R8CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A8R8CA01D
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A8R8CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A8R8CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C2A8R8CA01D
RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 61.44MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 16POS datasheet.pdf
IP CORE HIGIG ETH MAC ECP3 CONF datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3400K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V JB 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 59MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.01% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC DDR 256MB 166MHZ 2.5V 60BGA datasheet.pdf