Murata Electronics North America GRM1556R1H8R0DZ01D
GRM1556R1H8R0DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H8R0DZ01D
Brief Description
CAP CER 8PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H8R0DZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H8R0DZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H8R0DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H8R0DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H8R0DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H8R0DZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H8R0DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H8R0DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H8R0DZ01D
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LME49710NA datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 169.37VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf