Murata Electronics North America GRM1557U1H180JZ01D
GRM1557U1H180JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H180JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H180JZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H180JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1H180JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H180JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H180JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H180JZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H180JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H180JZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H180JZ01D
DIODE ARRAY GP 200V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8MICROSMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf