Murata Electronics North America GRM155R61H683KE19D
GRM155R61H683KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61H683KE19D
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61H683KE19D.pdf
Availability of GRM155R61H683KE19D
QUANTITY
GRM155R61H683KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61H683KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61H683KE19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61H683KE19D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61H683KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61H683KE19D Details Description
Related parts for GRM155R61H683KE19D
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 18BIT LP 28-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.7A 29 MOHM SMD datasheet.pdf