Murata Electronics North America GRM155R71H153KA12D
GRM155R71H153KA12D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71H153KA12D
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71H153KA12D.pdf
Availability of GRM155R71H153KA12D
QUANTITY
GRM155R71H153KA12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71H153KA12D
Internal Part NumberEIS-GRM155R71H153KA12D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71H153KA12D
Related LinksGRM155R71, GRM155R71H153KA12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71H153KA12D Details Description
Related parts for GRM155R71H153KA12D
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 36"W datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 220MA 4.3 OHM SMD datasheet.pdf
RES 226 OHM .3W .005% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SCKT datasheet.pdf