Murata Electronics North America GRM15XR71C472KA86D
GRM15XR71C472KA86D picture photo
Mfg. Part Number
GRM15XR71C472KA86D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
GRM15XR71C472KA86D.pdf
Availability of GRM15XR71C472KA86D
QUANTITY
GRM15XR71C472KA86D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM15XR71C472KA86D
Internal Part NumberEIS-GRM15XR71C472KA86D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.012" (0.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM15XR71C472KA86D
Related LinksGRM15XR71, GRM15XR71C472KA86D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM15XR71C472KA86D Details Description
Related parts for GRM15XR71C472KA86D
IDC CABLE - MSR34K/MC34F/MCS34K datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 45W datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1420 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 9 OLIVE datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf