Murata Electronics North America GRM1885C1H150FA01J
GRM1885C1H150FA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H150FA01J
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H150FA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H150FA01J
QUANTITY
GRM1885C1H150FA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H150FA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H150FA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H150FA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H150FA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H150FA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H150FA01J
RES 3.48 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
ROLLER YOKE STEEL ROLLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 71.4 OHM 0.3W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf