Murata Electronics North America GRM1885C1H7R8DA01D
GRM1885C1H7R8DA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H7R8DA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H7R8DA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H7R8DA01D
QUANTITY
GRM1885C1H7R8DA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H7R8DA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H7R8DA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H7R8DA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H7R8DA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H7R8DA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H7R8DA01D
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
DISPLAY 610NM ORN 2DIG 0.3" SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC GATE OR SGL 2INP TTL SC-88A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SPT-SMD 1 5/ 5-V-5 0 R44 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf