Murata Electronics North America GRM1885C1H7R8DA01D
GRM1885C1H7R8DA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H7R8DA01D
Brief Description
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H7R8DA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H7R8DA01D
QUANTITY
GRM1885C1H7R8DA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H7R8DA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H7R8DA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H7R8DA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H7R8DA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H7R8DA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H7R8DA01D
CONN HEADER VERT .100 10POS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 90.9OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 957 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 800MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2454-A datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 178MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A DO214AC datasheet.pdf