Murata Electronics North America GRM188R60J106ME84J
GRM188R60J106ME84J picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R60J106ME84J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
GRM188R60J106ME84J.pdf
Availability of GRM188R60J106ME84J
QUANTITY
GRM188R60J106ME84J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R60J106ME84J
Internal Part NumberEIS-GRM188R60J106ME84J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R60J106ME84J
Related LinksGRM188R60, GRM188R60J106ME84J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R60J106ME84J Details Description
Related parts for GRM188R60J106ME84J
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3MM 3POS RA ROUND datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 27 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.3A DL SYNC 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 2.9A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 13A TO-3PN datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 43.5MA 115 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf