Murata Electronics North America GRM188R61E475KE11D
GRM188R61E475KE11D picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R61E475KE11D
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0603
Datasheet Download
GRM188R61E475KE11D.pdf
Availability of GRM188R61E475KE11D
QUANTITY
GRM188R61E475KE11D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R61E475KE11D
Internal Part NumberEIS-GRM188R61E475KE11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R61E475KE11D
Related LinksGRM188R61, GRM188R61E475KE11D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R61E475KE11D Details Description
Related parts for GRM188R61E475KE11D
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 28VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf