Murata Electronics North America GRM2165C1H470JZ01J
GRM2165C1H470JZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H470JZ01J
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H470JZ01J.pdf
Availability of GRM2165C1H470JZ01J
QUANTITY
GRM2165C1H470JZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H470JZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H470JZ01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H470JZ01J
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H470JZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H470JZ01J Details Description
Related parts for GRM2165C1H470JZ01J
IC TXRX T1 1-CHIP 5V LP 44-PLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 5POS OR datasheet.pdf
TOOL HAMMER POLY FACE 45MM 320MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CUTTER SIDE TPRD FULL FLSH 4.25" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 13POS GOLD datasheet.pdf
CAT 5E 50 PAIR W/4 PAIR CLIPS datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf