Murata Electronics North America GRM219R61C225KA88D
GRM219R61C225KA88D picture photo
Mfg. Part Number
GRM219R61C225KA88D
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
GRM219R61C225KA88D.pdf
Availability of GRM219R61C225KA88D
QUANTITY
GRM219R61C225KA88D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219R61C225KA88D
Internal Part NumberEIS-GRM219R61C225KA88D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219R61C225KA88D
Related LinksGRM219R61, GRM219R61C225KA88D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219R61C225KA88D Details Description
Related parts for GRM219R61C225KA88D
CONN HSG RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
ESD PRO EVENT DETECTOR W/CASE datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 70A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
TV 18C MIXED(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
33UF 250V 12.5X25 105C RAD datasheet.pdf