Murata Electronics North America GRM21BR61C335KA88L
GRM21BR61C335KA88L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR61C335KA88L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR61C335KA88L.pdf
Availability of GRM21BR61C335KA88L
QUANTITY
GRM21BR61C335KA88L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR61C335KA88L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR61C335KA88L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR61C335KA88L
Related LinksGRM21BR61, GRM21BR61C335KA88L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR61C335KA88L Details Description
Related parts for GRM21BR61C335KA88L
CONN RECEPT 21POS SINGLE TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN SC ATTENUATOR 16DB 250MW datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.7A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf