Murata Electronics North America GRM21BR71H104JA01L
GRM21BR71H104JA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71H104JA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71H104JA01L.pdf
Availability of GRM21BR71H104JA01L
QUANTITY
GRM21BR71H104JA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71H104JA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71H104JA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71H104JA01L
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71H104JA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71H104JA01L Details Description
Related parts for GRM21BR71H104JA01L
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
ENET BUS DECODE WS-XS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V CH 0402 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf