Murata Electronics North America GRM31BR72E223KW01L
GRM31BR72E223KW01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31BR72E223KW01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
GRM31BR72E223KW01L.pdf
Availability of GRM31BR72E223KW01L
QUANTITY
GRM31BR72E223KW01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31BR72E223KW01L
Internal Part NumberEIS-GRM31BR72E223KW01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31BR72E223KW01L
Related LinksGRM31BR72, GRM31BR72E223KW01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31BR72E223KW01L Details Description
Related parts for GRM31BR72E223KW01L
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS datasheet.pdf
CONN HEADER 82POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC USB3 TO SATA-II BRDGE 64HTQFP datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4224-F datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H datasheet.pdf