Murata Electronics North America GRM31CR72E104KW03L
GRM31CR72E104KW03L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR72E104KW03L
Brief Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
GRM31CR72E104KW03L.pdf
Availability of GRM31CR72E104KW03L
QUANTITY
GRM31CR72E104KW03L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR72E104KW03L
Internal Part NumberEIS-GRM31CR72E104KW03L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR72E104KW03L
Related LinksGRM31CR72, GRM31CR72E104KW03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR72E104KW03L Details Description
Related parts for GRM31CR72E104KW03L
IC OTP 4MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO220AC datasheet.pdf
BOARD TURRET TERM W/1503 9POS datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FERRULE INS 2/0AWG YELLOW datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf