Murata Electronics North America GRM31M5C1H513JA01L
GRM31M5C1H513JA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31M5C1H513JA01L
Brief Description
CAP CER 0.051UF 50V NP0 1206
Datasheet Download
GRM31M5C1H513JA01L.pdf
Availability of GRM31M5C1H513JA01L
QUANTITY
GRM31M5C1H513JA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31M5C1H513JA01L
Internal Part NumberEIS-GRM31M5C1H513JA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.051µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31M5C1H513JA01L
Related LinksGRM31M5C1, GRM31M5C1H513JA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31M5C1H513JA01L Details Description
Related parts for GRM31M5C1H513JA01L
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
SW MINI SPDT HINGE GOLD SLD 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 35A 116W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 236MA 850 MOHM datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf